Rak debelog creva je široko rasprostranjena bolest sa značajnim oboljevanjem i smrtnošću. Osobe starosti od 50 do 69 god. oba pola, kod svog izabranog lekara mogu izvršiti pregled kao i testiranje na neprimetno krvarenje u stolici i to jedanput u dve godine. Test je savremen i ne zahteva pripremu pacijenta.
Pri sistematskim pregledima kod izabranog lekara opšte medicine se obavija palpatorni pregled dojki za žene starije od 19 godina. Pregled se obavlja jedanput godišnje kod žena u 20. i 22. godini, od 23. do 34. godine jedanput u 5 godina, a kod starijih od 35 godina jedanput u 2 godine. Daje se i uputstvo za samopregled dojki. Kod izabranog lekara ginekologa se obavija preventivni ginekološki pregled jedanput godišnje. On sadrži razgovor sa lekarom, ginekološki pregled, pregled dojki, laboratorijske testove, utvrđivanje zdravstvenog stanja i preduzimanje odgovarajućih mera. Žene starije od 45 god. se upućuju na mamografski pregled jedanput u 2 godine. Skrining na rano otkrivanje raka dojke se vrši telefonskim pozivanjem žena starosti 50-69 godina, na pregled kod ginekologa.
Kod Vašeg izabranog ginekologa se može obaviti preventivni ginekološki pregled svake godine. Pregled sadrži razgovor sa lekarom, ginekološki pregled, uzimanje brisa za PAP test, VS test, kolposkopski pregled, pregled dojki itd. Pregled se obavija jedanput godišnje za sve žene starije od 15 godina. Skrining / rano otkrivanje raka grlića materice se obavlja kod žena od navršenih 25 do 69 godina jedanput u 3 godine, ako su prethodna 2 preventivna pregleda negativna.
Obuhvata osobe oba pola, starije od 35 godina, koje nemaju registrovanu šećernu bolest. Skrining se obavlja putem Upitnika za procenu rizika od dijabetes melitusa, kojim se utvrđuje nivo rizika za obolevanje i zavisno od nađenog nivoa preduzimaju se dalje mere praćenja, dijagnostike i eventualnog lečenja. Preporuka je da se skriningom obuhvate gojazne osobe, sve fizički neaktivne osobe, hipertoničari, osobe sa povišenim nivoom lipida u krvi, posebno povišenim trigliceridima, kao i osobe sa graničnim vrednostima glukoze u krvi (jutarnja glikemija između 5,6 i 6,9 mmol/l. Testiranje, takođe, treba da obave i žene koje su u toku trudnoće imale povišene vrednosti šećera u krvi i žene koje su rađale krupnu decu.
Preventivni pregled obuhvata uzimanje podataka od pacijenta potrebnih za utvrđivanje simptoma depresije, identifikaciju faktora rizika, evidentiranje nađenog stanja i preduzetih mera, a po potrebi upućivanje pacijenata na specijalističko-konsultativne preglede, individualni zdravstveno-vaspitni rad, kao i prebacivanje podataka u medicinsku dokumentaciju.
Upitnik za samoprocenu možete preuzeti ovde.
Obuhvata osobe koje nemaju registrovana kadiovaskularna oboljenja, muškarce starosti 35-69 godina, žene starosti 45-69 godina ili mlađe od 45 godina u postmenopauzi. Pregledu se podvrgavaju i osobe sa porodičnim opterećenjem bolestima srca i krvnih sudova, osobe sa porodičnim hiperholestrolemijama, kao i osobe sa novootkrivenom šećernom bolešću. Pregled podrazumeva uzimanje anamnestičkih podataka potrebnih za utvrđivanje individualnog rizika, merenje telesne visine i težine, određivanje body mas indeksa, merenje obima struka, merenje pritiska, laboratorijske analize krvi i urina. Na osnovu dobijenih podataka u posebnim Tabelama za procenu rizika određuje se nivo rizika za svakog pacijenta i u skladu sa tim se preduzimaju odgovarajuće mere.