Istorija doma zdravlja

Image not available

Dom zdravlja ,,Dr Jovan Ristić''u Babušnici pruža zdravstvenu zaštitu pacijentima babušničke opštine. Područje na kome se pruža zdravstvena zaštita je pretežno brdsko-planinsko sa slabo razvijenom infrastrukturom. Naša opština okružena je pirotskom i belopalanačkom opštinom sa severa, Republikom Bugarskom sa istoka, opštinama Vlasotince i CrnaTrava sa juga i opštinom Gadžin Han sa zapada. Teritorija opštine na kojoj se pruža zdravstvena zaštita velika je 529 km2, a naseljava je 12.307 stanovnika koji žive u 53 naselja po popisu iz 2011. godine, nažalost ova brojka se poslednjih godina sve više smanjuje.

Zdravstvena zaštita na teritoriji Lužnice kroz istoriju pratila je socijalno ekonomski razvoj ovog kraja i čitave zemlje, u selima Lužnice pomoć su najčešće pružali nadrilekari, jer druge zdravstvene zaštite nije bilo. Vremenom se ova slika menjala, a u Lužnicu stižu i prvi obrazovani lekari koji ordiniraju po selima.

Prvi lekari sa dužim boravkom u Lužnici bili su: U Babušnici Dr Panajotović od 1908. godine, Dr Banković od 1912, dr Apostol Hadži Gligorije od 1919, dr Danković 1926, dr Stefanović 1930, dr Damjanović 1935, dr Ržanski od 1938. godine, U Velikom Bonjincu ordinira Dr Petar Simonov, rus po poreklu, u Ljuberađi dr Dragomir Stefanović od 1930 godine, u Zvoncuje 1930 dr Stamenko Gligorov, a oko 1938 dr Radošević, koji je istovremeno bio lekar u rudniku Jerma. U Studeni je ordinirao dr Danković.

Interesantno je da je prvi rendgen aparat instaliran u varošici Ljuberađa, sedam kilometara od Babušnice, 1934. godine u ordinaciji dr Dragomira Stefanovića, koji je radio do aprilskog sloma 1941. godine, kada su ga bugarske vlasti razmontirale i odnele u Sofiju. Pirot inače prvi rendgen aparat dobio 1946. Godine (aparat "Fisher" pomoć američkog crvenog krsta).

Prva apoteka u našem kraju otvorena je 27.09.1938.godine u Babušnici a vlasnik je bio Rančić Voja iz Pirota.

1. oktobra1952. godine Narodni odbor Sreza lužničkog doneo je Rešenje kojim se osniva Zdravstvena stanica u Babušnici, i imenuje privremeni upravni odbor.

Članovi upravnog odbora bili su:
  • Đorđe Mijalković - odbornik,
  • Toma Banković – Upravnik zavoda za socijalno osiguranje,
  • Ljubisav Stanković - predstvanik Crvenog krsta,
  • Kata Filipović - domaćica i
  • Borislav Delčev - sreski lekar i šef zdravstvene stanice.

Ovim su stvoreni temelji organizovane zdravstvene zaštite u Lužnici.

Zdravstvenu zaštitu u babušničkoj opštini danas pruža zdravstvena ustanova dom zdravlja "Dr Jovan Ristić". U domu zdravlja ,,Dr JovanRistić'' u Babušnici u ovom trenutku ukupno je angažovano 76 zaposlenih. Kadrovska struktura ustanove je sledeća:

  • 21 lekar je zaposlen u službama Doma zdravlja, od toga 9 doktora medicine, 8 lekara specijalista odgovarajućih grana medicine, 2 specijalista stomatoloških grana, a 5 lekara (od ovih 21) nalazi se na specijalizaciji,
  • 40 medicinskih sestara i tehničara, od čega 6 sa višom stručnom spremom i 33 sa srednjom stručnom spremom,
  • 6 zaposlenih administrativnih radnika od toga 1 sa visokom, 2 sa višom i 3 sa srednjom stručnom spremom,
  • 5 tehničkih i pomoćnih radnika i
  • 5 vozača.

Što se prostora tiče, Dom zdravlja obavlja delatnost u zgradi sagrađenoj 1980. godine, a pre dve godine je završen projekat adaptacije zgrade u cilju popravljanja energetske efikasnosti. Rad se takođe odvija u zdravstvenim ambulantama u selima Zvonce, Strelac, Stol, Ljuberađa i Veliko Bonjince, gde je u prethodnom periodu takođe vršeno adaptiranje, popravka i krečenje prostorija.

U prethodnom periodu u sklopu projekta prekogrenične saradnje adaptiran je stacionar, u kome se takođe pruža zdravstvena zaštita.

Dom zdravlja je za ustanovu ovog nivoa zdravstvene zaštite veoma dobro opremljen medicinskom opremom i aparatima, te smo nabavili uz pomoć osnivača i Ministarstva zdravlja ukupno 3 ultrazvučna aparata, izvršena je digitalizacija rendgena, u odseku za zdravstvenu zaštitu žena posedujemo modernu ginekološku stolicu, kardiotokograf za praćenje blizanačke trudnoće, kao i mikroskop za citologiju, takođe i radionož zauklanjanje kondiloma i bradavica. U proteklih nekoliko godina nabavljena su jedno novo sanitetsko vozilo i terensko vozilo, Fiat Doblo i dva terenska vozila Dačija Daster, te je i vozni park ustanove prilično zanovljen, ali je potrebno veće putničko vozilo za prevoz pacijenata na dijalizu u Opštu bolnicu u Pirotu i terenska vozila za kućno lečenje i patronažne posete.